Az ipari cégek között gyakran létfontosságú az együttműködés, hiszen számos fejlesztésnek, új projektnek, pályázaton való indulásnak akkor van nagyobb sikere, ha 2-3 vállalat összefog.
Egy ilyen sikeres együttműködésről számolt be lapunknak Kovács Tamás a Szabadics Zrt. vezérigazgatója.
Egy új hulladékválogató technológiát fejlesztünk a 3B Hungária Kft-vel együttműködve – újságolta Kovács úr. – Mi nagyon pozitív példája vagyunk az együttműködésnek, ugyanis nem csak ez az egy projektünk van, amit partneri segítséggel végzünk el.
Nemrég hoztunk létre konzorciumi együttműködést egy ivóvíz- és egy irányítástechnikai céggel. Itt a három cég közösen pályázott külföldi projektekre azért, hogy össze tudjuk tenni azt a tudást, ami a cégekben van.
Véleményem szerint egy cégnek fel kell ismernie, melyek az erősségei, a gyengeségei, és nem szabad másokra féltékenykedni. Tisztában kell lennie azzal, hol van szükség arra, hogy egy másik cég kiegészítse a tevékenységem. Ha megvan a közös az értékrend, akkor összeadjuk az erőinket, tényleg nagyobb sikert lehet elérni.
– Honnan jött az ötlet, hogy éppen a 3B Hungária Kft-vel, egy új típusú hulladékválogató rendszert fejlesszenek ki?
– A Szabadics Zrt. alapvetően egy mélyépítő vállalat. Mi a mélyépítés minden ágával foglalkozunk, például szennyvízberuházásokkal, ivóvíz-beruházásokkal, környezetvédelemmel, természetvédelemmel, illetve több hulladék rekonstrukciós projektet valósítottunk már meg.
Magához a hulladékfeldolgozáshoz, elsősorban építési oldalról megvolt a kacsolódásunk. A 3B Hungária vezetőjével – akinek a cégét az ország egyik legjelentősebb technológiai és gyártó vállalatának tartok – történt beszélgetés után merült fel az ötlet, hogy lehetne innovációs tender keretében pályázni egy új hulladékudvar, vagy hulladékválogató kialakítására. Maga az innovációs tevékenység számunkra nem volt teljesen új, ugyanis kistelepülési szennyvízfeldolgozás és kezelés vonatkozásában már próbálkoztunk ilyennel. Sajnos az a fejlesztés nem valósulhatott meg a pályázati források elapadása miatt, éppen ezért nagyon örültünk annak, hogy a már említett hulladékválogató rendszer projektje végre a megvalósulás fázisába is eljuthatott.
– Mi ennek az új technológiának a lényege?
– A technológia célja az, hogy minél nagyobb feldolgozottságot érjünk el a kommunális szemét feldolgozása során. Itt részben optikai és mechanikai területeket kell ötvözni. A folyamat során el kell érni, hogy minden lépésben a legnagyobb válogatottságot érjük el.
Ilyen lépések például, hogy a fém hulladékok mágnessel kivehetőek, az optikai válogató pedig a PET palackokat tudja eltávolítani, és ezen lépések során kell a rendszernek minél nagyobb válogatottságot biztosítani. Ezáltal pedig a deponálandó hulladék – tehát ami ott marad szemét -, a lehető legkisebb terjedelmű, tömegű legyen.
– A későbbiekben hogyan lehet ennek a hasznát akár forintban, akár felhasználhatóság tekintetében mérni?
– Elsősorban azt nézzük meg, hogy mi az, amit deponálni kell, illetve mi az az arány a hulladékból, ami vagy újrahasznosítható, vagy akár égethető. Ezáltal a hulladék tárolására és rekultivációjára nem kell hosszú éveket és sok millió forintot rászánni.
– Hogyan indult a 3B Hungária Kft-vel történő együttműködés, illetve milyen fázisai voltak?
– Nekünk a 3B-vel korábban üzleti kapcsolatunk nem volt, csupán fogadásokról, egyéb üzleti eseményekről ismertük egymást.
Amikor egy közös ismerősünk összehozott minket, hogy beszélgessünk erről a projektről, hamar megtaláltuk a közös hangot Nagy Zoltán ügyvezetővel. Alapvetően a 3B Hungária Kft. is egy családi alapokon nyugvó vállalkozás, akárcsak a Szabadics Zrt., és így kellően közös értékrendet tudtunk képviselni. Ezt követően, ebben a több, mint 900 millió forintos összértékű beruházásban viszonylag gyorsan leegyeztettük a tevékenység szétosztását, tehát kinek mi lesz a feladata. Ez nem okozott különösebb vitát, mivel értelemszerűen ők csinálták a tervezési, gépészeti feladatokat, mi pedig az építési, technológiai feladatokat.
– Ha jól tudom, főleg önkormányzatok tartoznak a projekt célközönségébe. Rajtuk kívül van más is, akinek hasznos lesz ez a technológia?
– Mivel deponálás előtti válogatásról van szó, elsősorban olyan hulladékgazdálkodási társaságok a fő célpont, ahol jelenleg is kezelik már a hulladékot, valamint ahol deponálásról kell dönteni. Olyan technológiát szeretnénk kialakítani, ami részben itt marad Zalaegerszegen és ott hasznosítani tudják, valamint ezt a know-how-t el lehet vinni más telepekre is megvalósítani, és később így lenne belőle országos projekt, majd később nemzetközi.
– Említette, hogy a Szabadics Zrt. családi vállalkozás, négyen vannak az igazgatóságban, az alapító és a két fia, ennek ellenére Ön külsős személy. Hogyan került ehhez a céghez?
– Ezt a vállalkozást 1989-ben alapították, ezért több, mint 25 éves múltra tekint vissza. Ahhoz, hogy a cég ezt az időt túlélje, folyamatos megújulásra volt szükség, amihez a család tagjai megtették a szükséges lépéseket. Ilyen volt az, amikor a család érzékelte, hogy a vállalati volumen, ahova fejlődtek túlnőtte ezt a klasszikus családi irányítást. Szükségük volt egy olyan külsős, multi világból érkező emberre, aki talán másképp tudja üzemeltetni a céget. Így kerültem én lassan 10 éve a céghez és lettem 2010-től vezérigazgató.
– Ön multi világából jött. Hol dolgozott előtte?
– Én az E.ON-nál dolgoztam korábban, amely egy teljesen más terület. Egy család bizalmát elnyerni nagyon pozitív érzés, de hatalmas felelősség és kihívás is.
– Visszatérve a konzorciumi együttműködéshez. Milyen jellegű volt a másik két céggel történő együttműködés?
– Azzal a problémával szembesültünk az elmúlt években, hogy az Európai Uniós források 2020 utáni csökkenése miatt, már most új területek felé kell nézni, ezért külföldi terjeszkedést terveztünk.
Sok országgal próbálkoztunk és arra jöttünk rá, hogy sokkal előnyösebb ajánlatokat tudnánk adni, ha nem csak az építésre vagy technológia munkákra, szerelésre tudnánk ajánlatot adni, hanem komplex megoldást nyújthatnánk, például szennyvíz-, ivóvízkezelésre, technológiákra, vezetékre és irányítástechnikára.
Az együttműködés ötlete ekkor jött a nagykanizsai Hidrofilt Vízkezelést Tervező és Kivitelező Kft-vel és a veszprémi CONTROLSOFT Kft-vel.
A két céggel együtt megalakítottuk a Hungarian Water Technology Consortium-ot. Jelenleg a konzorcium égisze alatt próbálunk különböző országokban ajánlatokat adni és megjelenni a piacon. Az együttműködés az ivóvíz és a szennyvíz kezeléséről szól, ezek a főbb területeink.
Itthon a közbeszerzési törvény ezt a konzorciumi jelenlétet nem teljesen támogatja. Ennek ellenére amennyire tudjuk, segítjük, támogatjuk egymást, amit beszállítói, alvállalkozó szinten tudunk megoldani.
– Mit tanácsolna ipari cégek vezetőinek a saját tapasztalataiból, sikereiből adódóan?
– Az a legnagyobb „probléma”, hogy minden partneri kapcsolatnak a bizalomra kell épülnie. Ha ez nincs meg, onnantól kezdve nagyon nehéz együttműködni. Amikor attól félek, hogy valaki azért akar velem együttműködni, hogy elcsábítsa a vevőimet, elvigye a technológiámat, a szakembereimet, akkor abból nem lesz hatékony együttműködés. Az együttműködésnek mindenképpen feltétele az, hogy minden partner ténylegesen az előnyökre koncentráljon.
Első lépésben igen jól meg kell válogatni azokat a partnereket, akik egyáltalán ilyen lehetőségben rendelkezésre állhatnak.
A másik tanácsom pedig az, hogy biztosnak kell lennünk a saját képességeinkben. Emellett nyitottságra is nagy szükség van.
Nálunk az adott szónak sokkal nagyobb ereje van, mint bármilyen írott szerződésnek. Ha valamiben megállapodtunk, ahhoz tartjuk magunkat.
Bárhogyan alakulnak a körülmények, akkor sem tudjuk megmásítani a szavunkat és ezt elvárjuk a partnerektől is, illetve azt, hogy nem csak a jóban, hanem a bajban is együttműködjünk.
MILYEN ÜZLETI EGYÜTTMŰKÖDÉSEKRE NYITOTT?
Sok alvállalkozóval, beszállítóval dolgozunk együtt. De ezekben a közös munkákban is a megbízhatóság az elsődleges szempont. Mi szinte kizárólag csak az Európai Unió által finanszírozott projekteken, közbeszerzéseken dolgozunk. Tehát, nekünk lételemünk az, hogy sikeres projekteket zárjunk, mert különben a saját jövőbeli lehetőségeinket vágnánk el. Ebből kifolyólag a partnereinktől is ezt a számon kérhetőséget és megbízhatóságot várjuk el.
Mivel elég széles a tevékenységi körünk, ezért akár tervezőirodákra, technológia- és gépipari cégekre, lakatosipari cégekre, de akár földmunkás és vasbeton szerelő beszállítókra, alvállalkozókra is nyitottak vagyunk.
Szabadics Zrt.
www.szabadics.hu